Hortensja – uprawa, ścinanie, pielęgnacja. Wszystko o hortensjach.

Hortensje
Hortensja – uprawa, ścinanie, pielęgnacja. Wszystko o hortensjach.
5 (100%) 1 vote

Hortensja jest specyficzną rośliną, podziwianą przez wielu fanów ogrodnictwa za swe niezwykłe kwiaty. Ostatnimi czasy jest ona bardzo popularna, stąd też znajdziemy ją w większości ogrodów. Nawet kwiaciarnie pokusiły się o sprzedaż tych pięknych, kolorowych kwiatów, do których zazwyczaj nie potrzeba już innych ozdób.

Ogromną zaletą kwiatów hortensji jest to, że równie ładnie zasuszają się we flakonach, dzięki czemu możemy podziwiać ich piękno przez cały rok. Co więcej, ci którzy nie dysponują własnym ogrodem, mogą uprawiać hortensje w warunkach domowych, w doniczkach. Oczywiście nie jest to proces prosty, ponieważ kwiat ten wymaga specjalnego traktowania, jednak poznanie technik uprawy sprawi, że każdy może ją z powodzeniem hodować.

Hortensja kiedy sadzić?

Wszyscy fani hortensji zafascynowani jej uprawą, większej ilości informacji mogą szukać w Internecie. Wpisanie w wyszukiwarce frazy typu: „hortensja kiedy sadzić”, podpowie nam najlepsze metody i momenty na uprawę tej jakże pięknej rośliny. Hortensje najlepiej jest sadzić na wiosnę. Najłatwiej jest wyhodować nową roślinę z tzw. odkładów, które po około miesiącu powinny wypuścić nowe korzenie. Gdy rozmnażamy hortensje z pędów bocznych, wówczas najlepiej zabieg ten wykonywać w okolicach czerwca.

Jak pielęgnować hortensje?

Hortensje ogrodowe mają dość spore wymagania glebowe, dlatego też, by ładnie rosły należy im poświęcić sporo uwagi. Hortensje lubią gleby tzw. przepuszczalne, najlepiej próchniczne i wilgotne. Nie rosną na glebach ciężkich, gliniastych czy zalewowych. Ich ulubione stanowiska to te słoneczne, ewentualnie półcieniste. Słońce sprzyja zdecydowanie lepszemu kwitnieniu hortensji.

W trakcie pielęgnacji hortensji, jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest ich nawożenie. Najlepiej jest się zaopatrzyć w specjalne, wieloskładnikowe nawozy sypkie, które przeznaczone są dla hortensji. Taki nawóz najlepiej stosować około 2-3 razy na sezon, przy czym najlepiej jest je zasilać pod koniec sierpnia. Wszelkiego rodzaju nawozy płynne stosuje się znacznie częściej, bo raz na 7 do 10 dni.

Ze względu na to, że krzewy hortensji charakteryzują się niezwykle bujnym ulistnieniem i obfitym kwitnieniem (kiedy należycie się o nie dba), rośliny te niezwykle silnie odczuwają brak wody, co zauważalne jest głównie w okresie ich kwitnienia. Stąd też, gdy rośliny te rosną na bardziej piaszczystej glebie, a do tego mamy suche lato, należy je bardzo intensywnie podlewać. Niestety, ale już mały niedobór wody może spowodować usychanie hortensji, i to nie tylko liści, ale i całych kwiatostanów.