Kraków – co warto zobaczyć w dawnej stolicy. Zabytki, ciekawe miejsca, restauracje.

Kraków
Kraków – co warto zobaczyć w dawnej stolicy. Zabytki, ciekawe miejsca, restauracje.
5 (100%) 1 vote

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Trzeba przyznać, że chyba każdy Polak powinien chociaż raz odwiedzić to miast. Są jednak tacy ludzie, którzy może sami nie mieszkają w tym mieście, ale przynajmniej raz w roku starają się tu być. Dlaczego? Ponieważ to miasto ma w sobie tak magiczną atmosferę, jakiej chyba nigdzie indziej nie znajdziecie. Jeżeli po raz pierwszy wybieracie się do tego miasta, to musicie wiedzieć, co zwiedzić w Krakowie.

Po pierwsze numerem jeden jest chyba Rynek Główny, gdzie dumnie wznosi się kościół Mariacki. Zanim jednak do niego wejdziecie to zatrzymajcie się na moment przy pomniku naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. On to w końcu, ze swojego cokołu uważnie patrzy na wszystkich turystów, którzy tutaj zawędrują. To on jest również miejscem spotkań, miłosnych randek. Potem wejdźcie do wspomnianego kościoła, gdzie za pięknym ołtarzem spoczywa Żółta Ciżemka. Nie słyszeliście tej legendy? To koniecznie musicie się z nią zapoznać, tak samo jak z ołtarzem, który wyszedł spod ręki mistrza Wita Stwosza. Z kolei na wieży tego kościoła, co godzinę grany jest hymn tego miasta na cztery strony świata. Nie jest on jednak grany w całości. Dlaczego tak się dzieje? Tą zagadkę postarajcie się rozwiązać sami.

Jeżeli wyjdziecie już z kościoła to przespacerujcie się Sukiennicami, gdzie w dawnych czasach ludzie handlowali najróżniejszymi dobrociami. Dzisiaj zresztą też tak jest i możecie tutaj spotkać najróżniejsze sklepiki z pamiątkami i ozdobami. Zwróćcie jednak uwagę na piękne herby wymalowane na suficie najróżniejszych cechów robotniczych. Wychodząc z sukiennic możecie pogłaskać piękne koniki, które zawsze czekają na turystów, którzy chcą zobaczyć Kraków z karocy.

Kraków co zobaczyć? Ulicą Grodzką dojdziecie do Wawelu, który był piękną siedzibą władców polskich. To tutaj też pochowanych jest wiele znamienitych osobowości, które przysłużyły się narodowi polskiemu, jak chociażby Jan III Sobieski, czy też Lech Kaczyński z małżonką. Wawel to również najsłynniejszy Dzwon Zygmuntowski, który zawsze odzywa się w historycznych momentach dla naszego kraju. No i oczywiście nie zapomnijcie przy tej okazji odwiedzić Smoka Wawelskiego w jego jamie.

Skoro już będziecie chcieli coś zjeść to wróćcie na rynek, gdzie możecie zapoznać się ze znakomitą kuchnią włoską w restauracji La Grande Mamma. Warto również zajrzeć na rynku do restauracji Wesele, gdzie tak jak nazwa wskazuje można najeść się tak dobrze, jak na prawdziwym, polskim weselisku.