Krokus – zwiastun wiosny. Jak sadzić i pielęgnować krokusy?

Krokusy
Krokus – zwiastun wiosny. Jak sadzić i pielęgnować krokusy?
5 (100%) 1 vote

Krokusy nie bez przyczyny nazywane są zwiastunami wiosny. Wynika to oczywiście z pory ich kwitnięcia. Kiedy kwitną krokusy? Mianowicie jest to bardzo wczesna pora wiosenna, na przełomie lutego i marca. Bardzo często o tej porze leży jeszcze śnieg, którego jak widać nie boją się te rośliny. Kwiaty krokusa kwitną na krótkich łodyżkach i mogą posiadać płatki o różnej barwie. W zależności od odmiany są to kolory: żółte, białe, fioletowe, niebieskie lub nawet dwubarwne. Dzięki temu można dobrać kolor, który będzie pasował do całego ogrodu, a zarazem doda mu więcej kolorystycznej aranżacji.

Jak i kiedy sadzić krokusy?

Krokusy najlepiej czują się na ziemi o odczynie kwaśnym i stanowisku lekko ocienionym lub słonecznym. Ponieważ krokusy najpiękniej wyglądają w grupach to najlepiej sadzić je w rozstawie 8×8 centymetrów, w dodatku po kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk na głębokość 6-8 centymetrów. Tak zasadzone kwiaty krokusów w przyszłości mogą wyrastać z bulwek przybyszowych. Dzięki temu z czasem utworzą one zwartą, piękną i barwną kępę. Krokusy kiedy sadzić? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Krokusy najlepiej przyjmują się jesienią. A więc wrzesień lub najpóźniej październik będzie czasem odpowiednim.

Jak pielęgnować krokusy?

Aby krokusy pięknie i zdrowo kwitły dobrze jest nawozić ich ziemię preparatami wieloskładnikowymi około trzy razy w odstępie 2-3 tygodni. Nawożone krokusy lepiej się mnożą i tworzą zwarte kępy. Po 2-3 latach warto je rozdzielić i przesadzić w inne miejsce.

Ile czasu kwitną krokusy i gdzie prezentują się najlepiej?

Po okresie kwitnięcia liście krokusów pozostają zielone do początku czerwca, kiedy to zaczynają usychać. Takie krokusy można oberwać lub skosić, aby zasuszone kwiaty nie psuły wyglądu ogrodu. W tym czasie można również wykopać bulwki tych roślin, zasuszyć, a następnie w porze sadzenia zasadzić w innym miejscu. Krokusy cechują się niewielkimi rozmiarami. W związku z tym ładnie wyglądają wśród roślin iglastych oraz krzewów. Wspaniale zdobią również wszelkie ogródki skalne. Pięknie wyglądają też na trawnikach. W tym przypadku należy uważać na to, aby nie kosić trawy zbyt wcześnie. Krokusy, które mają jeszcze zielone liście, a zostaną ścięte mogą nie zgromadzić dostatecznych zapasów na kwitnienie w kolejnym roku.

Krokusy to sympatyczne drobne kwiaty, które bardzo często są pierwszymi kwitnącymi roślinami w ogrodach gospodarzy. Jako zwiastun wiosny cieszy ludzkie oko od pierwszych chwil, co sprowadza wiele optymistycznych myśli na domowników.