Lawenda – uprawa, cięcie, rozmnażanie i właściwości.

Lawenda
Lawenda – uprawa, cięcie, rozmnażanie i właściwości.
5 (100%) 1 vote

Lawenda jest rośliną niezwykle dekoracyjną o pięknym zapachu, która może nadać ogrodowi delikatny i wyjątkowy charakter. Jednak wygląd to nie wszystko. Lawenda znana jest ze swoich właściwości leczniczych, smakowych oraz kosmetycznych.

Lawenda i jej właściwości

Lawenda to zioło, które dzięki swojemu słodkiemu smakowi z cytrusowo – kwiatową nuta pełni również rolę przyprawy. Jako roślina lecznicza lawenda zwalcza drobnoustroje, posiada działanie rozluźniające oraz uspokajające. Pobudza trawienie, co prowadzi do lepszego wydzielania żółci oraz soków trawiennych. Lawendę można stosować również zewnętrznie. Przyspiesza gojenie się ran oraz oparzeń. Zalecana jest, jako dodatek do kąpieli. Lawenda wraz ze swoim specyficznym zapachem może zadziałać uspokajająco oraz rozluźniająco. Nic dziwnego, że stosowana jest również w aromaterapii. Natomiast napar przygotowany z kwiatów lawendy relaksuje oraz pomaga w zasypianiu. W ogrodzie natomiast swoim zapachem odstrasza komary i mszyce a przyciąga pszczoły, motyle oraz trzmiele. Zasuszona lawenda będąca w szafie odstrasza mole. Do suszenia lawendę zbiera się latem zanim rozkwitną w pełni jej kwiaty, ale gdy już widać ich kolor.

Jak uprawiać lawendę?

Lawenda kwitnie od czerwca do października a jej uprawa nie jest trudna. Rośnie w kępach do wysokości około 45 cm. Lawenda do zdrowego wzrostu potrzebuje dobrze nasłonecznionej lokalizacji oraz przepuszczalnego podłoża z zawartością wapnia. Jeżeli podłoże jest maloprzepuszczalne to można dodatkowo ułożyć drenaż z kawałków potłuczonej doniczki, ponieważ roślina ta nie lubi mokrego gruntu. Natomiast, gdy ziemi brakuje wapnia można do niej dodać kredę lub dolomit.

Lawenda kiedy przycinać?

Przycinanie lawendy jest jedną z czynności, które powinno się wykonywać podczas jej uprawy. Od przycinania zależy również kształt zasadzonej lawendy. Młode lawendy przycina się już w pierwszym roku wzrostu, aby właśnie nabrały kształtu i utworzyły piękną koronę. Dzięki takiemu cięciu wypuszczają one dużo nowych pędów. Podczas jej pielęgnacji na wiosnę, czyli w marcu lub kwietniu przycina się chore i uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe gałązki również można przycinać w celu nadania lawendzie kształtu i jej rozrostu.

Jak rozmnażać lawendę?

Nasiona lawendy najlepiej czują się w niskiej temperaturze, zatem najlepiej sadzić ją jesienią lub wczesną wiosną. Aby rozmnożyć lawendę z już rosnącej dorosłej rośliny można kilka jej pędów przygiąć do ziemi, a następnie obsypać ziemią. W ten sposób zakiełkują młode pędy lawendy, które ozdobią cały ogród.