Storczyki – uprawa i pielęgnacja storczyków w warunkach domowych

Storczyki
Storczyki – uprawa i pielęgnacja storczyków w warunkach domowych
5 (100%) 1 vote

Storczyki zdobyły ogromną popularność ze względu na swoje charakterystyczne, wielokolorowe kwiaty. Ogrom różnych wersji sprawił, że każdy fan uprawy roślin doniczkowych znajdzie swoją ulubioną odmianę storczyków. By jednak storczyki raczyły nas swoim pięknem, musimy odpowiednio o nie zadbać. Są to specyficzne kwiaty, które wymagają stosowania pewnych stałych technik uprawy. Niestety też często są roślinami dość wybrednymi, jeżeli chodzi o warunki uprawy, stąd też nie u każdego będą one tak samo bujne w kwitnieniu. U części hodowców kwiat ten niestety obfituje w liście, zamiast w kwiaty.

Storczyki uważane są też za niezwykle elegancie kwiaty, dlatego też stały się jednym z ulubionych prezentów (np. idealnie sprawdzają się zamiast ciętych kwiatów, jako prezent na ślub). Kiedyś były to kwiaty głównie dostępne w kwiaciarniach, dziś dostaniemy je w większości marketów czy sklepów ogrodniczych, co świadczy o ich ogromnej popularności na rynku.

Jak pielęgnować storczyki?

Podstawą całej pielęgnacji jest już na samym początku zakupienie zdrowego okazu. Najlepiej jest wybierać te storczyki, które mają mnóstwo nierozwiniętych kwiatów. Zwiędłe kwiaty czy liście niestety będą świadczyć o złej kondycji rośliny.

Storczyki są roślinami, które lubią oświetlone miejsca, dlatego też dobrze jest je ustawiać na parapetach okien. Dobrze nasłonecznione rośliny rosną wysoko, dlatego będą piękną ozdobą okien z zewnątrz. Odpowiednie nasłonecznienie zapewni też, że liście storczyków będą zielone i błyszczące. Jeżeli pojawią się na nich ciemne plamy (ciemnożółte plamy), będzie to oznaczać, że mają nieodpowiednie miejsce do hodowli.

Jak podlewać storczyki

Kolejną ważną kwestia podczas tego jak pielęgnować storczyki jest ich podlewanie. Rośliny te nie lubią zbyt dużego nawilżenia, a już na pewno ich korzenie nigdy nie powinny być zanurzone w wodzie. Zazwyczaj storczyki należy podlewać, co 4 do 7 dni. Wodę możemy wlewać do specjalnego pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki lub też możemy moczyć doniczkę wraz z osłonką przez około 15 minut w misce z wodą.

Optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu storczyków jest przedział od 13 do 30 st. C. Na kwitnienie storczyków niezwykle dobry wpływ mają wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą. W okresie letnim dobrze jest wystawiać rośliny na lekko zacieniony balkon lub taras. By storczyki pięknie rosły, jako podłoża nie możemy stosować tego najbardziej standardowego (uniwersalnego), a jedynie specjalne podłoże będące mieszanką łupin orzecha kokosowego lub podłoże z korą sosny.